Info rodzic


Archiwum 2013-2014

 • Pierwszy dzień w przedszkolu

 • Wizyta Sznupka

  Dnia 26 września 2013 roku odwiedziła nas Pani Policjantka wraz ze Sznupkiem. Przeprowadzona została pogadanka na temat bezpieczeństwa na drodze, w kontakcie z obcymi ludźmi i ze zwierzętami. Pani Policjant zademonstrowała bezpieczną pozycję "na żółwia", która może uchronić dziecko w kontakcie z groźnym psem. Ponadto, pokazała "lizak", który w rzeczywistości wcale się tak nie nazywa, tylko ma fachową nazwę oraz kajdanki
  i białe rękawiczki do kierowania ruchem. Zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia, a każde dziecko miało okazję przybić Sznupkowi piątkę.
 • Wizyta u stomatologa

  Przedszkolacy ubrani w odblaskowe kamizeli ruszyli do gabinetu dentystycznego. Była to już druga taka wizyta
  w miesiącu wrześniu. Na pierwszym spotkaniu dzieci miały przegląd ząbków, natomiast na drugim zostały zapoznane z przyrządami stomatologicznymi, aby w przyszłości kontakt z gabinetem dentystycznym milej im się kojarzył.
 • Przedszkolaki przygotowują sałatkę owocową

  W ramach tygodnia owocowego Motylki przygotowały własnoręcznie sałatkę owocową wykorzystując jabłka, gruszki, banany i winogrona. Była to miła atrakcja na zakończenie owocowego tygodnia.
 • Zajęcia plastyczne w grupie Motylków

 • Motylki podczas nauki

 • Dzień urody Krasnoludków

 • Judo - pierwsze zajęcia

 • Tydzień warzyw - Krasnoludki i Biedronki

 • Akademia Wyobraźni

  Przedszkole Słoneczna Chatka bierze udział w I edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Akademia Wyobraźni Play-Doh". Celem programu jest rozwijanie umiejętności kreatywnego tworzenia, tak jak miało to miejsce w grupie Motylków.

  Wyobraźnia jest motorem napędowym ludzkości i elementem intelektualnego sukcesu, dlatego rozwijanie jej wśród dzieci jest jednym z większych wyzwań pedagogicznych obecnych czasów.
 • Spacer po parku

 • Gość w przedszkolu

 • Dzień Drzewa

  "Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!
  Wiatr wam ballady swoje śpiewa
  i rozczesuje wasze liście
  co w oczach mienią się srebrzyście".

  9 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Drzewa, z tej okazji wybraliśmy się z wszystkimi dziećmi do ogródka. Nastąpiło uroczyste nadanie imienia naszemu drzewu. Od dzisiaj możemy mówić do niego Dżentelmen Korytarz przedszkolny natomiast zamienił się w przepiękną wystawę jesiennych drzew.
  I kto powiedział, że jesienią jest nudno?
 • Zajęcia plastyczne

 • Eco-zabawki

 • Wizyta na farmie

  Dnia 15 października grupa "Słoneczek" wybrała się do prywatnej Farmy zwierząt. Dzieci poznały zwierzęta żyjące na farmie, miały okazję jeździć konno na małych kucykach oraz bawić się ze zwierzętami. Po zwiedzaniu farmy przedszkolaki zajadały się świeżymi warzywami i owocami z ekologicznej uprawy oraz piły przepyszne soczki.
  Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne.
 • Wizyta w schronisku

  Grupa "Słoneczek" i "Motylków" dnia 25 października wybrała się do pobliskiego Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt, aby zawieść zebrane pokarmy oraz zwiedzić Schronisko. Przedszkolaki otrzymały Dyplom
  z podziękowaniem za wsparcie zwierzaków.
 • Halloween

  Cukierek albo psikus...


  Dnia 30.10.2013 r. w Słonecznej Chatce w grupie pięcio- i sześciolatków odbyła się zabawa Halloweenowa. Specjalnie na tą okazję wszyscy uczestnicy imprezy przybyli do przedszkola ubrani w różnorakie straszne stroje. Nie obyło się bez ducha, czarownicy, potwora, zjawy czy zombi. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale, były: tańce
  i hulańce na auli, własnoręcznie wykonane balonowe dynie, konkursy oraz strasznie fajna atmosfera. Dzieci wyszły z uśmiechem na twarzy
 • Dzień Poczty

  Dzień Poczty Polskiej przypada na 18 października. Grupa "Słoneczek" wybrała się na pocztę 21 października, aby wysłać swoim rodzicom listy. Pracownicy poczty opowiedzieli przedszkolakom o swojej pracy. Dzieci miały okazję zobaczyć znaczki, paczki, koperty.
 • Urodziny Marka

  Urodziny Marka z grupy "Słoneczka".
 • Urodziny Kacperka

  Urodziny Kacperka z grupy "Biedronki".
 • Przegląd ząbków

  16 października odwiedziła nas pani stomatolog z prezentacją o profilaktyce jamy ustnej. W tym dniu przeprowadziła prelekcję, pokaz prawidłowego szczotkowania, quiz z nagrodami oraz została wyświetlona edukacyjna bajka na w/w temat. Każde dziecko obecne w tym dniu miało sprawdzone ząbki, rodzice dostali pisemna adnotację, a dzieci plastikowe lusterko do sprawdzania uzębienia w zaciszu domowym.
 • Zabawa Andrzejkowa

 • Dzień Górnika

 • Akcja czytania dzieciom. Mama - gość w przedszkolu

 • Teatrzyk - Czerwony Kapturek

 • Filharmonia Śląska w przedszkolu

 • Wizyta starszaków w bibliotece. Udział w konkursie

 • Dzień Babci. Wklejanka - praca grupowa

 • Akcja "Rośnij Zdrowo"

 • Koncert muzyczny

 • Sadzenie nowalijek - grupa Motylków

 • Zajęcia Judo

 • Majowy tydzień biblioteczny

 • Pomorze

  Pomorze (07-11.07.2014 r.)

  Pomorze to nie tylko piękne, szerokie nadmorskie plaże z czystym białym piaskiem, gdzie można wypoczywać. Warto zrobić sobie krótką przerwę w opalaniu, by odwiedzić któryś z portów rybackich lub wybrać się na wycieczkę do latarni morskiej.  

  Na początku tygodnia (4.07.) wybraliśmy się do portu rybackiego znajdującego się w Darłówku. Wspólnie oglądaliśmy film edukacyjny poświęcony życiu morskich ryb, które można spotkać w Bałtyku. Podziwialiśmy wiele statków, w tym statek rybacki, pasażerski oraz piracki, stanowiący atrakcję dla turystów przybywających do Darłówka.

  Na plaży można spotkać wiele ciekawych skarbów wyrzucanych przez morze, w tym kolorowe muszelki, kamyczki oraz bursztyny. Dzieciom oczywiście najbardziej spodobał się bursztynek. Na początku przedszkolaki poznali historię dotyczącą powstawania jantaru z żywicy drzew. Ogadaliśmy wiele ilustracji oraz podziwialiśmy biżuterię wykonaną z bursztynów. Na zakończenie zajęć każdy maluch miał okazję zrobić, a później zjeść „bursztynka” z pomarańczowej galaretki ;-)  W tym tygodniu poznaliśmy wiele fascynujących miejsc: miasta oraz wsie z pięknymi domami i kościołami, tajemnicze zamki oraz skanseny. Szczególnej uwadze poświęciliśmy kulturze Kaszubskiej. Kaszuby to kraina lasów i jezior i malowniczych wzgórz, którą zamieszkują Kaszubi. Razem z maluchami poznaliśmy język kaszubski, który jest zupełnie niepodobny do języka polskiego, stroje ludowe oraz instrument muzyczny zwany Diabelskimi Skrzypcami. Oglądaliśmy także ilustracje prezentujące zabytki oraz eksponaty znajdujące się na terenie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. 

 • Wielkopolska

  Wielkopolska (14-18.07.2014 r.)

  W Wielkopolsce nie brakuje malowniczych miast, pięknych kościołów, zamków i pałaców. Dla spragnionych ciszy znajdują się tu zakątki nad rzekami, jeziorami i w lasach.

  Pierwszego dnia postanowiliśmy wybrać się do Poznania, który stanowi stolicę, a tym samym największe miasto Wielkopolski. Cała nasza podróż koncentrowała się wokół Starego Rynku. Oglądaliśmy przeróżne pocztówki, zdjęcia oraz ilustracje, na których znajdowały się liczne zabytki, a przede wszystkim poznański Ratusz. Z Ratuszem wszystkim zapewne kojarzy się zegar z białymi koziołkami o imionach Pyrdek i Tyrdek. Każdy maluch uwielbia legendy. Chcąc dzieciom przybliżyć historię poznańskich koziołków przygotowaliśmy mały teatrzyk. Przedstawiona legenda opowiadała o burmistrzu miasta, który pewnego dnia postanowił umieścić zegar na poznańskim Ratuszu. Było to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców, dlatego też postanowiono przygotować ucztę. Niestety kucharz przypalił przygotowane danie i musiał pobiec do okolicznego rzeźnika po mięso do przygotowania. Po drodze spotkał dwa koziołki, z których postanowił przyrządzić danie. Będąc już przy ratuszu koziołki wystraszyły się i pobiegły wprost na barwny tłum ludzi. Wystraszone zwierzęta wbiegły do ratuszowej wieży. Kiedy zegar wybił dwunastą wszyscy uczestnicy imprezy zamiast tarczy zegara ujrzeli dwa brykające koziołki, które do dziś stanowią symbol Poznania.

  Każdy rejon Polski posiada własną kulturę oraz tradycję. Wiwaty to najbardziej znane w Wielkopolsce tańce ludowe. Razem z maluchami spróbowaliśmy zatańczyć przy muzyce ludowej. Chcąc poznać tradycje wielkopolski zaglądnęliśmy do poznańskiego menu. Wspólnie postanowiliśmy przygotować danie: pyry z gzikiem. Potrawę przygotowuje się z młodych ziemniaczków, twarogu, śmietany, szczypiorku, cebuli oraz przypraw. Przedszkolaki w kuchni spisały się bardzo dobrze;-)   Wielkopolska to nie tylko miasta, ale również i wsie. Razem wykonaliśmy makietę przedstawiającą wiejski domek oraz najpopularniejsze zwierzęta domowe. Z tej okazji odbył się również (w grupach starszych) konkurs plastyczny wykonany pastelami. Prace konkursowe można było podziwiać w korytarzu przedszkola.

  Na zakończenie tygodnia odbył się quiz wiedzy. Wszystkie dzieci podzielone zostały na dwie grupy: chłopcy i dziewczyny. Zwyciężyła grupa dziewczynek. Chcąc wesoło zakończyć miniony tydzień odbył się w przedszkolu bal.    
 • Mazowsze i Podlasie

  Mazowsze i Podlasie (21-25.07.2014 r.)

  Mazowsze i Podlasie to nizinne rolnicze krainy, to piękne lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Na Mazowszu leży też Warszawa, stolica Polski. O  największym polskim mieście mówiliśmy pierwszego dnia. Podziwialiśmy wiele ilustracji, na których widniało wiele zabytków: Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki oraz Barbakan. Pracując z mapą dzieci przechodziły się licznymi uliczkami i alejkami. Mówiąc o Warszawie, przedszkolaki poznały trzy najpopularniejsze legendy. Najciekawszą okazała się być historia o Bazyliszku. Wspólnie do przeczytanego utworu wykonaliśmy pracę plastyczną – Bazyliszka.   Każdy rejon Polski ma swoją historię oraz posiada własne tradycje. Charakterystyczne są oczywiście stroje ludowe. Przedszkolaki lubią eksperymentować, tworzyć coś z niczego. Postanowiliśmy więc zaprojektować lalki noszące mazowieckie stroje ludowe. Przy okazji dzieci mogły dowiedzieć się czym jest maszyna do szycia, z jakich części jest zbudowana, a także zobaczyć w jaki sposób korzysta się z maszyny. Wykonane prace można podziwiać w korytarzu przedszkola.

  23.07. wybraliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego RANCZO znajdującego się w Proboszczowicach. Wycieczka rozpoczęła się od samodzielnego przygotowania śniadania przez dzieci. Na stołach znajdowały się liczne przetwory zrobione przez właścicieli gospodarstwa. Później traktorem pojechaliśmy do okolicznego lasu. Pani przewodnik opowiadała o uprawach roślin, w tym o zbożach. Każdy maluch mógł zobaczyć jak wygląda owies, pszenica czy żyto. Gdy dotarliśmy do lasu złapała nas burza, więc szybko musieliśmy wracać do gospodarstwa. Dzieci zdążyły jednak zobaczyć kilka żuczków spacerujących po runie leśnym. Po powrocie z lasu czekała na nas gorąca herbata oraz przepyszne jabłka. Był czas także na wspólne gry i zabawy. Można było również pobawić się w towarzystwie zwierząt: konika, małej kaczki, królików oraz pieska o imieniu Rogal. Myślę, że każdemu maluchowi podobała się wyprawa na wieś. 


   
 • Diagnoza gotowości szkolnej

 • Kluski śląskie z dziurką - Podróż po śląsku - temat wakacyjny

 • Sląski chop i baba, czyli mieszkańcy Śląska

 • Śląskie tradycje

 • Teatrzyk

 • Wakacyjny klimat

 • Wirujące farby

 • Własnoręcznie malowane koszulki

 • Wrocławskie Krasnale

 • Wycieczka

 • Latarnia w Krynicy Morskiej

 • Wypływamy w rejs po jeziorze Niegocin

 • Zamek krzyżacki